Hebrewהורדות משקל

הורדות משקל בגיל צעיר

ספורטאים ומאמנים רבים שואלים אותי אם כדאי לספורטאים להוריד משקל (או: “לחתוך משקל”) ולכל אחד יש דעה בנידון. לאחרונה התקיים דיון מעניין באחת מקבוצות הפייסבוק שאני חברה בהן בנוגע להורדות משקל בקרב ילדים והחלטתי לכתוב על כך מנקודת המבט שלי כתזונאית וכספורטאית.

ההודעה שהתחילה את הדיון הייתה:

 

“שאלה אליכם כמאמנים / הורים: המאמן של הילד שלכם דורש שהוא או היא יורידו משקל לתחרות בצורה שכנראה תהיה מזיקה לבריאות. איך אתם מגיבים לכך? אם הילד יקבל את הדרישה, כדי לא לאכזב את המאמן או כדי לא לאבד את מקומו בקבוצה, איך תגיבו לכך?” (תרגום מאנגלית)

 

העובדות ברורות: גוף שעדיין גדל ומתפתח רגיש במיוחד להורדות משקל. מחסור בנוזלים, אנרגיה או רכיבים תזונתיים יכול לגרום לנזק רב. כתזונאית, אני יכולה לספר לכם על מספר עצום של מאמרים המראה את הפגיעה לטווח הקצר והארוך בילדים ועל איך ככל שהגיל יורד, כך הסיכוי לנזק ועוצמת הנזק גדלים. כספורטאית ומאמנת אני לא רואה שום צידוק מקצועי לכך. כמו שניל אדאמס פעם אמר: “ספורטאים לא נהיים אלופים אולימפיים בגיל 16 – הדרך לשם ארוכה והמיקוד צריך להיות על להפוך להיות ג’ודאים טובים יותר. מדליות בתחרויות ילדים ואפילו קדטים זה נחמד, אבל הצלחה אמיתית נמדדת בגילאי הבוגרים”.

השאלה אם להוריד משקל היא לא רק שאלה של בריאות, אלא אם על משחק הוגן. זה לא סוף העולם אם ילד מתחרה במשקל הגבוה יותר ומפסיד – בואו, זאת בסך הכל תחרות של ילדים, לא אולימפיאדה – אבל לסכן את הילדים בשביל תוצאות זאת החלטה בלתי מתקבלת על הדעת. זה גם עניין של חינוך: איזה מסר עובר לילד אם משדרים לו שמה שיקבע את ההצלחה שלו זה המשקל? מה שיקבע אם הוא ינצח או יפסיד זה אימונים, כשרון ועבודה קשה.

היו כמה טיעונים בדיון שאני רוצה להתייחס אליהם:

 

“לתת לילדים להתחרות בקטגוריית המשקל הגבוהה יותר זה מסוכן בדיוק כמו להוריד משקל לקטגוריה נמוכה. להתחרות עם ילדים כבדים יותר יכול לגרום לפציעות”

אני יכולה להבין את הטענה הזאת כשמדובר בקטגוריית ה”פלוס”. אם יש הבדלי משקל גדולים אז קיימת סכנה מסויימת. בכל שאר קטגוריות המשקל, ההבדלים לא כאלו גדולים. מלכתחילה קטגוריות המשקל נבחרות כדי לאפשר לכל המשתתפים תחרות הוגנת ובטוחה, ואם הטיעון הזה לא משכנע, לכו לצפות באימונים. ילדים ובוגרים מתאמנים עם ספורטאים במשקלים שונים, לעולם לא תראו ספורטאי שמתאמן רק עם ספורטאים בקטגוריית המשקל שלו.

 

“למען האמת, הספורטאי שלי די שמן, זה טוב לו להוריד משקל”. 

אם הספורטאי שלכם סובל ממשקל עודף זה בסדר גמור לעזור לו להוריד אותו, אבל למה לקשר את זה לתחרויות וקטגוריות משקל? אם לספורטאי יש בעיה, עזרו לו לעשות בחירות תזונתיות מוצלחות יותר לאורך זמן. הקישור בין הצורך שלו להוריד משקל למען הבריאות (בצורה מבוקרת) והצורך להוריד משקל לתחרות (לחתוך זמנית בצורה מזורזת) יכול להיות טריגר להפרעות אכילה בעתיד.

מאמנים, הספורטאים שלכם מעריצים אתכם וסומכים עליכם. כשאתם מדברים על משקל ותזונה עם ספורטאים צעירים תזכרו שזה נושא רגיש. בררו את מילותיכם בקפידה.

 

“אני מרשה לספורטאים עד גיל 12 להוריד 2 פאונד (כ-900 גרם) ולספורטאים מגיל 13 ומעלה להוריד 5 פאונד (כ-2.3 קילו)”

ראשית, אני לא מבינה למה ילד בן 12 צריך להוריד משקל. שנית, צריך לבטא את הכמויות באחוזים ולא בערכים מוחלטים. למשל, 2.3 קילו לילדה המתחרה בקטגוריית המשקל עד 32 ק”ג, משמעו 7% ממשקל גופה. זה המון אפילו בשביל בוגרים. בגילאים המדוברים, הורדת המשקל הכי קיצונית שאני אסכים לשקול היא לוותר על ארוחת בוקר לפני שקילה.

 

לסיכום:

בתשובה לשאלה שהתחילה את הדיון – ההחלטה בנוגע להורדת משקל בקרב ילדים תלויה בגיל הילד, בבגרות ובכמות שצריך להוריד. לדעתי אין סיבה להוריד משקל לתחרויות לפני גיל 15. כשמדובר בספורטאים המתחרים בגילאי קדטים (עד גיל 18) ויש להם מטרות מסויימות, אפשר לשקול טכניקות מסויימות של הורדות משקל לא פוגעניות, אבל זה לא אומר שזה תמיד הבחירה הנכונה בעיני. ספורטאים המתחילים עונה ומתחרים באליפויות אירופה ועולם לקדטים צריכים לשמור המשקל למשך שנה שלמה. לפעמים בתחילת העונה אפשר להוריד את המשקל בצורה בטוחה, אבל ככל שהזמן עובר והספורטאי גדל זה הופך ליותר קשה ויותר מסוכן, לכן צריך לבחור את המשקל הנכון בתחילת העונה. מניסיוני, זה רק לעיתים רחוקות המשקל הקל יותר.

כשמדובר בילד או מתבגר שאפתן שרוצה להצליח ומאמין שהוא צריך להוריד משקל, זאת האחריות שלכם, הורים ומאמנים, לקבל בשבילו החלטות שעשויות להיות לא קלות. תשמרו על הספורטאים שלכם וזכרו שספורטאי טוב יהיה טוב בכל משקל.

 

 

עוד בנושא, בספר “Making weight & Everything Else“, שם הקדשתי פרק שלם לנושא תזונה לספורטאים צעירים.